5 Ağustos 2007 Pazar

Harry Potter ve Melez Prens

J. K. Rowling yine çok başarılı ama yine hüsrana uğrattı beni..

Harry artık iyice büyümüş ve her zamankinden farklı olarak kızlarla iyiden iyiye ilgilenmeye başlamıştır.
Güzelliğine hayran olduğu Cho Chang bu sene gözüne çok daha güzel gözükmektedir. Cho da zaten Harry'ye karşı kayıtsız değildir böylelikle aralarında bir "şey" başlar(İlişki denemeyecek kadar kısa süreli olacağından şey dedim).
Bu arada Ron ve Hermione de sürekli birbirleriyle dalaşıp küstüklerinden başka insanlarla takılmaya başlarlar.

Severus Snape bütün olanlardan sonra bu sene Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliğini almış, iksir dersi içinse Harry'nin ikna edeceği Prof. Slughorn gelmiştir. 

Harry'e Seherbaz olmak için iksirden O (Olağanüstü) almak gerekir denilse de artık Snape 
değil Slughorn'un dersi olduğundan B (beklenenin üstünde) yeterlidir. Böylece Harry ve 
Ron bu sene de İksir dersi almaya devam ederler. Ancak önceden bilgileri olmadığından kitaplarını hazır edemezler ve Slughorn'un yenilerini alana kadar kullanmaları
için verdiği İleri İksir kitaplarıyla derse girerler.

Harry'nin kitabının üzerinde Melez Prens'e ait olduğu yazar. Melez Prens'in hemen her iksirin yanında kendi notları vardır. Harry iksiri kitapta yazanlara göre değil de Melez Prens'in notlarına göre hazırladığında hiç olmadığı kadar başarılı olmuştur. Böylece kitabı 
geri vermez.

Slughorn tanınmış kişileri topladığı bir grup kurmasıyla ünlüdür. Bu sene içinse seçilmiş kişi olduğunu öğrendiği için Harry'yi, ilk günlerde müthiş bir sihir yaptığını gördüğü 
için Ginny'yi, çok akıllı olduğu için Hermione'yi de seçmiştir. Ron bu gruba 
dahil olmadığı için biraz içerler.. Harry ise Dumbledor'dan aldığı dersler yüzünden
genelde grup toplantılarına katılamaz. İşi olmadığında da mutlaka bir iş yaratır kendine.

Dumbledor Harry ile buluştuğu saatlerde ona zihinselinden sahneler göstererek Voldemort'u daha iyi tanımasını amaçlar. Bu şekilde Voldemort'un ailesini tanır Harry. Ve Voldemort, eski ismiyle Tom Riddle'ın Hogwarts'a ilk gelişini ve sonrasını görür.

Bir gün Harry ve Dumbledor yine zihinselinde yolculuğa çıktıklarında Harry Voldemort'u 14-15 yaşlarında, Slughorn'un odasında bir kaç öğrenciyle birlikte 
görür. Tom, Slughorn'a Hortkuluklar hakkında soru sorduğunda Slughorn sinirlenir ve 
ona odasından çıkmasını söyler, anı da burda biter. Oysa anı sahibi Slughorn tarafından 
değiştirilmiştir. Dumbledor bunu bilmektedir ancak gerçek anıyı Slughorn'dan alamamıştır.
Bunun için Harry'den yardım ister.

Harry ilk denemelerinde başarısız olsa da bir gün Slughorn'un dersindeki başarısından 
dolayı kazandığı şans iksiri Felix Felicis'i de kullanarak Slughorn'dan anıyı alır. Dumbledor'la
birlikte anıya baktıklarında Slughorn'un Voldemort'a Hortkuluklar hakkında bilgi verdiğini
görürler. Hortkuluk insanı ölümsüzleştirmek için ruhunu parçalara bölmesiyle oluşan şeydir. Tom Riddle bu konuda çok hevesli görünmektedir ve ısrarla ruhun 7 parçaya bölünüp bölünemeyeceğini sorar ve anı burda biter.

Bu anıdan sonra Dumbledor zaten bildiği bir şeyin gerçekliğini bir kez daha görür. Voldemort'un Hortkulukları vardır üstelik 7 tanedir.

Harry Sırlar Odasını açtığında Tom Riddle'ın güncesine kılıç batırarak bilmeden de olsa Voldemort'un Hortkuluklarından birini yok etmiştir. Dumbledor da bir tanesini yok ettiğinden Voldemort'un sahip olduğu bedendeki ruhu hariç geriye 4 Hortkuluk kalmıştır. Şimdi Harry ve Dumbledor'un bu Hortkulukları bularak Voldemort'la savaşması gerekmektedir.

Bu arada Harry Cho'dan ayrıldıktan sonra Ginny ile ilgili herhangi bir şey duyduğunda kalbinin daha farklı çarptığını farketmiş ancak Ron'un kardeşi olduğundan kendini hep  engellemiştir. Yine de birgün, katılamadığı bir Quidditch maçını kazandıklarını duyunca heyecandan Ginny'yi öper. Ginny zaten Harry'yi sevmekten hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Böylece ilişkileri başlar (baksanıza ne kadar da hoş çıkmış).
 

Bu sefer sonunda kimin öleceğini yazmayacağım. Ben şahsen çok üzüldüm. Eminim siz de üzüleceksiniz. Sırf onun için değil, Dumbledor ve Harry'nin bir Hortkuluk bulmak için çıktıkları yolculuğu okumak için bile okunmalı bu kitap.

Her zamanki heyecan devam ediyor. 7. seriyeyse bir kahraman daha az olarak giriliyor :(


Hiç yorum yok: